Un grup infracţional organizat româno – danez, care a produs un prejudiciu de şapte milioane de euro, a fost anihilat în urma unei operaţiuni a DIICOT şi a Serviciului de combatere a crimei organizate Arad împreună cu anchetatorii din Danemarca, transmite corespondentul MEDIAFAX.Procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Biroul Teritorial Arad, împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul structurilor de combatere a criminalităţii organizate din Arad, Botoşani, Vrancea, Constanţa, Mureş şi Bucureşti au efectuat joi 20 percheziţii domiciliare pe raza judeţelor Botoşani, Mureş, Vrancea şi Constanţa în cadrul unei acţiuni vizând destructurarea unui grup infracţional organizat specializat în săvârşirea infracţiunii de trafic de persoane.