E.Coli şi stafilococ, depistate în brânza de la cantina Şcolii Nr. 16 din Piteşti
Mediafax.ro
Directorul Direcţiei Sanitar Veterinare Argeş, Daniel Lupu, a declarat că, potrivit rezultatelor parţiale ale instituţiei pe care o conduce, în brânza servită elevilor în cantina Şcolii Nr. 16 din Piteşti au fost depistate bacteria E.Coli şi stafilococ, scrie Mediafax."Referitor la cazurile de suspiciune de toxiinfecţie alimentară la Şcoala 16, avem rezultatele preliminare la probele de alimente pe care DSVSA le-a recoltat. Avem la proba de telemea de vacă stafilococ şi E.Coli. Se suspicionează toxiinfecţia alimentară cu herotoxină produsă de Escherichia Coli şi de către stafilococ. Atât probele analizate cât şi tulpinile sunt trimise la Bucureşti pentru confirmare. Vorbim despre E.Coli şi despre stafilococ. Brânza a fost procurată de la un depozit alimentar, iar depozitul alimentar s-a aprovizionat de la o societate din Ardeal", a declarat, pentru MEDIAFAX, Daniel Lupu, directorul Direcţiei Sanitar Veterinare Argeş.
Comentarii