Comisariatul Regional pentru Protecţia Consumatorului Regiunea Centru - Braşov face noi controale la o fabrică de lactate din Hălchiu, judeţul Braşov, de la care ar proveni laptele consumat de elevii Şcolii nr. 40 “Iulia Haşdeu” din Galaţi, unde zeci de elevi au simptome de toxiinfecţie alimentară, scrie Mediafax. Şeful Comisariatului Regional pentru Protecţia Consumatorului Regiunea Centru - Braşov, Sorin Susanu, a declarat, joi, pentru corespondentul MEDIAFAX, că în cazul celor 40 de elevi de la Şcoala Generală nr. 40 “Iulia Haşdeu” din Galaţi care au fost transportaţi la spital cu simptome de toxiinfecţie alimentară, după ce au consumat laptele distribuit prin programul "Laptele şi cornul", ar fi vorba despre laptele produs la fabrica Olympus din Hălchiu.În urma cazului precedent, când 17 elevi la Şcoala nr. 3 din comuna Pechea, judeţul Galaţi, au ajuns la spital cu toxiinfecţie alimentară după ce ar fi consumat laptele primit prin programul "Laptele şi Cornul”, nu s-au găsit deocamdată nereguli, însă se aşteaptă analizele de laborator, a spus Susanu.