Ministrul Apărării, Mihnea Motoc, consideră că prezenţa militarilor români în teatrele de operaţii din Afganistan corespunde intereselor ţării, dar şi aşteptărilor oamenilor de a vedea combătut terorismul, scrie Mediafax.Mihnea Motoc a declarat, vineri, la Dej, la ceremonia de repatriere din Afganistan a militarilor Batalionului 811 Infanterie „Dragonii Transilvani”, că aceştia au validat standardul de excelenţă militară românească în teatrele de operaţii şi au reprezentat cu cinste România, atât faţă de aliaţi, cât şi faţă de oficialii şi oamenii obişnuiţi din această ţară."Participăm cu militari de peste un deceniu în Afganistan, rămânem încredinţaţi că prezenţa noastră în Afganistan corespunde intereselor României, ca stat, şi aşteptărilor oamenilor de a vedea combătut terorismul, proliferarea terorismului, într-o regiune care nu este atât de îndepărtată cum apare pe hartă”, a spus Motoc.