Ministrul Sănătăţii, Patriciu Achimaş Cadariu, declară că "nimeni niciunde în lume" nu este pregătit pentru o situaţie precum cea înregistrată la Colectiv, ambasadori din mai multe ţări spunându-i că statele pe care le reprezintă nu ar fi făcut faţă mai bine decât România, scrie Mediafax. Întrebat, vineri, într-o conferinţă de presă la Bistriţa, dacă acum România este pregătită să acţioneze mai bine în cazul unei tragedii precum cea de la Colectiv, Patriciu Achimaş Cadariu a răspuns că "nimeni niciunde în lume nu e pregătit pentru a interveni într-o asemenea situaţie", transmite corespondentul MEDIAFAX.