Echipa de handbal masculin a Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava a reușit aseară, în premieră să devină campioană europeană universitară. Echipa pregătită de Adi Chiruț a câștigat titlul continental după o finală dramatică în compania nemților de la Universitatea Duisburg Essen din Germania, scor 23 – 22, după ce la pauză sucevenii au avut un avantaj de cinci goluri, scor 14 – 9. În ciuda oboselii acumulate pe parcursul celor cinci meciuri în care au jucat în mare parte numai cu cei 7 titulari, studenții suceveni au depășit toate obstacolele și au demonstrat că dorința de victorie poate să-i facă să se autodepășească. Universitarii suceveni au început turneul european de la Malaga cu un eșec, 17 – 22 în fața echipei pe care aveau s-o învingă în finală, Universitatea Duisburg Essen din Germania, într-un prim meci din grupe, în care au condus până-n minutul 50. În al doilea meci din grupă, sucevenii s-au impus fără probleme în meciul cu turcii de la Universitatea Marmara, scor 36 – 24, iar mai apoi s-au calificat în semifinale, după victoria din fața gazdelor de la Malaga, 26 – 23. În penultimul act, echipa pregătită de Adi Chiruț a trecut de una din favoritele la finală, Universitatea Montpellier, 28 – 25, după 14-10 la pauză. La finalul turneului european de la Malaga, portarul Cristian Tcaciuc, cel ce a făcut minuni în poarta suceveană a fost declarat fără drept de apel, cel mai bun portar al competiției.