Bucovina Rădăuți și Foresta Suceava au disputat sâmbătă după amiază meciurile tur din semifinalele play-off-ului pentru promovare în Liga a II-a.

Bucovina Rădăuți a luat o opțiune importantă pentru calificarea în faza următoare, după ce a dispus, pe teren propriu, cu 2-0, de Dacia Unirea Brăila. Golurile formației pregătite de Iulian Ionesi au fost marcate în prima repriză, de Florescu, în minutul 22, și de I. Stoian, în minutul 31.

Foresta, în schimb, și-a compromis aproape în totalitate șansele de promovare după eșecul categoric înregistrat la Galați, în confruntarea cu Oțelul. Echipa antrenată de Petre Grigoraș s-a dezlănțuit în repriza secundă, atunci când în într-un interval de doar 10 minute, 58-67, a izbutit să puncteze de trei ori, prin Neagu, Cîrjan, și C. Stoian din penalty.