Suceava va avea două reprezentate la turneele finale ale Campionatului Național de volei – Categoria Speranțe, este vorba de echipa Kinder, la fete, și Liceul cu Program Sportiv, la băieți. Voleibalistele antrenate de Ionuț Beligan și Oana Pralea au câștigat clar, cu 3-0, disputele cu LPS Brăila și CSM Power Volley Baia Mare din cadrul turneului semifinal găzduit de sala Şcolii Gimnaziale „Ion Creangă” din Suceava.

La turneul final, programat în perioada 7-11 iulie, Kinder Suceava se va lupta pentru o medalie cu Supervolei Oradea, Tomis Constanța, CSM București, Dinamo București, CSŞ Târgoviște, Bega Timișoara și CSŞ Turda.

Antrenorii Ionuț Beligan și Oana Pralea se bazează în acest sezon pe următorul lot de jucătoare: Maria Cimbru, Lorena Boiciuc, Antonia Dattola, Irina Pralea, Alexia Lăbonțu, Alecsia Dimofte, Elisa Lupchian, Daria Şiean, Ilinca Zaharia, Riana Bradu, Daria Rusu și Sofia Lescinschi.

Voleibaliștii antrenați de Bogdan Maxim au obținut calificarea la turneul final tot pe teren propriu, în sala „Dumitru Bernicu”, în urma a două partide extrem de echilibrate. LPS Suceava a câștigat cu 3-2 duelul cu CSȘ Ploiești și a pierdut cu același scor confruntarea cu CSȘ Botoșani.

Alexandru Andrușcă, Ioan Verciuc, Luca Ghiuță, Marian Movileanu, Ilie Daniliuc, Valeriu Verciuc, Eduard Cudlici, Tudor Istrate, Vlad Pînzaru, Andrei Cojocar, Eduard Ananii și Matei Truscan sunt jucătorii care au obținut această performanță.

Pe lângă LPS Suceava, la turneul final, ce va avea loc în perioada 7-11 iulie, vor mai participa CSŞ Botoșani, CTF Mihai I București, CSM București, Academia de Volei Zalău, CSŞ “Avram Iancu” Ştei, CSŞ 2 Baia Mare și CSŞ Blaj.