Etapa a IX-a a Ligii a III-a, ultima a turului, a fost nefavorabilă echipelor sucevene. Foresta a terminat la egalitate, 1-1, pe Areni, cu Ceahlăul, istoria acestei partide scriindu-se în prelungirile partidei. Nemțenii au deschis scorul în minutul 90+4, prin Jalbă, dintr-un penalty primit cadou din partea centralului întâlnirii. După minute bune de proteste și parlamentări, „forestierii” au egalat prin fundașul central camerunez Makongo, în urma unui corner.

În derbiul rundei, Șomuz a cedat la limită, cu 2-1, pe terenul liderului Seriei I, Dante Botoșani. Trupa lui Vespazian Colban a marcat golul victoriei în minutul 90+1, într-un moment în care formația fălticeneană evolua cu un om mai puțin pe teren.

Tot în minutele de prelungiri a pierdut și Bucovina Rădăuți confruntarea din deplasare, cu CSM Bacău, scor 0-1.