Primul meci al etapei a V-a din play-off-ul Seriei I a Ligii a III-a s-a disputat vineri după-amiază, pe Areni. Foresta s-a impus cu 2-0 în duelul cu liderul Dante Botoșani, apropiindu-se la două lungimi în clasament de formația antrenată de Cristi Popovici.

Sucevenii au deschis scorul în minutul 18, prin Netbai, care a reluat în plasă mingea respinsă de portarul Zvoronciuc la șutul din lovitură de pedeapsă expediat de către Merdovic. 2-0 s-a făcut în minutul 24, după ce Trofan, bine lansat de M. Ilie, a înscris cu un șut din interiorul careului, pe sub Zvoronciuc.

„Galben-verzii” au încheiat jocul în inferioritate numerică, în urma eliminării de pe teren a lui Arnold, pentru două cartonașe galbene.