Foresta Suceava s-a detașat la șase puncte în fruntea clasamentului Seriei I a Ligii a III-a, după ce a câștigat, sâmbătă, pe terenul Ceahlăului Piatra Neamț, cu scorul de 3-1. Gazdele sunt considerate unul dintre adversarii cei mai tari ai sucevenilor, astfel că partida a avut miză. Pentru Foresta Suceava au marcat Marius Filip în minutele 40 și 53 și Cornel Căinari în minutul 77, pentru Ceahlăul Piatra Neamț înscriind Patrick Petre.

Sucevenii au fost mai buni la Piatra Neamț, mai prezenți în joc și s-au bătut pentru fiecare minge. Foresta a condus cu 2-0, gazdele au revenit la 2-1, însă victoria nu a putut fi contestată la modul serios. Golul gazdelor a fost înscris de Patrick Petre, fiul antrenorului Florentin Petre, din lovitură de la 11 metri, în minutul 58. Inițial, Patrick a ratat, dar mingea parată de portarul nostru a ajuns tot la acesta.

În minutul 77, Căinari a înscris golul decisiv după un stop perfect și un șut imparabil.

Într-un alt meci din runda a VII-a, Șomuz Fălticeni s-a impus acasă în fața celor de la Rapid Brodoc, cu 2-1, prin punctele reușite de Robert Ciobanu și Robert Martin, în timp ce Bucovina Rădăuți a pierdut cu 1-3 duelul cu CSM Bacău, golul rădăuțenilor fiind înscris de Radu Ungureanu.

Șomuz Fălticeni se află pe locul II, în timp ce CSM Bucovina Rădăuți a coborât pe poziția a V-a.