Etapa a XIV-a a Ligii a III-a a început cu partida CSM Pașcani – Foresta Suceava. „Galben-verzii” s-au impus mai greu decât se așteptau pe terenul ultimei clasate, cu scorul de 3-2, ajungând la cinci victorii consecutive în campionat. „Forestierii” au deschis scorul în ultimul minut al primei reprize prin Martin, care l-a învins din două încercări pe portarul advers. Partida, una destul de anostă, s-a însuflețit brusc pe final, când s-au înscris patru goluri în decurs de numai cinci minute. Astfel, gazdele au restabilit egalitatea în minutul 85 prin Apostol, cu o reluare lângă bară, din mijlocul suprafeței de pedeapsă, însă sucevenii au reacționat instantaneu prin Arnold, care a profitat mai întâi de o serie de inexactități în apărarea pășcăneană, după care a făcut 1-3 în urma unei faze cursive de atac. Scorul final a fost stabilit în minutul 90, de Mercaș, din penalty.

Foresta: C. Mihăescu – Dorobanțu, Makongo, Botezatu, Arnold, Chelari, Ilie, Samson, Popovici, Chika, Martin. Au mai intrat: Trofan, Hostiuc și Netbai. Antrenor: Ionuț Moșteanu.

Celelalte partide ale rundei se vor disputa sâmbătă, de la ora 14.00. O misiune dificilă vor avea Bucovina și Șomuz, care se vor confrunta cu două contracandidate directe în lupta pentru calificarea în play-off. Rădăuțenii vor primi pe „Municipal” replica Științei Miroslava, în vreme ce fălticenenii vor juca în deplasare, cu Ceahlăul Piatra Neamț.

Clasament Seria I

1.        Dante Botoșani       13       9         3         1          19-6   30
2.        Foresta Suceava     14       9         2         3          23-17    29
3.        Bucovina Rădăuți   13       6         3         4          16-17   21
4.        Ceahlăul Piatra Neamț     13       5         4          4         19-11    19
5.        Știința Miroslava    13       5         4         4          15-13   19
6.        Șomuz Fălticeni      13       5         4         4          14-16   19
7.        Hușana Huși13       5         3         5         12-13     18
8.        Sporting Vaslui       13       3         4         6          14-15   13
9.        CSM Bacău   13       3         3         7         12-20    12
10.      CSM Pașcani            14       0         2         12       14-30  2

Notă: La finalul primei faze a campionatului, primele patru clasate se vor califica în play-off, iar ultimele șase vor evolua în play-out. Apoi, primele două clasate în play-off merg la barajul de promovare, iar ultimele două poziționate în play-out vor retrograda în ligile județene.