După două victorii, 8-0 cu Bucovina Dărmănești și 2-1 cu Viitorul Darabani, Bucovina Rădăuți a pierdut cu 1-3 cel de-al treilea amical al verii, disputat la mijlocul acestei săptămâni, în deplasare, cu Gloria Bistrița.

Formația antrenată de Ionuț Plămadă a deschis scorul după un sfert de oră de joc prin golgheterul Ionel Stoian, gazdele izbutind să întoarcă rezultatul grație reușitelor semnate de Ghanaian (2) și Tica.

Bucovina Rădăuți a început meciul în următoarea formulă: Udeanu – Coajă, Florescu, Dumitraș, Leonte, Șpac, Sahlean, Stroe, Coroamă, Aftanache, Stoian. Pe parcursul reprizei secunde au mai intrat Șvichi, Pop, Străjeriu, Rusu, Ungurianu, Plămadă, Ichim, Irimescu, Ionescu, Bălan și Atudoroaie.

Bucovina mai are perfectate trei meciuri de pregătire în intersezon, cu Dante Botoșani (6 august), Foresta Suceava (13 august) și Aerostar Bacău (20 august).

Ediția 2022-2023 a Ligii a III-a va debuta pe 27 august, într-un format cu zece serii a câte zece echipe.