Primul meci al etapei a V-a din Seria I a Ligii a III-a se va disputa vineri, însă cele trei formații sucevene angrenate în competiție vor evolua o zi mai târziu. Atât Foresta, cât și Șomuz Fălticeni sau Bucovina Rădăuți au programate jocuri pe teren propriu, cu începere de la ora 17.00. Cea mai dificilă misiune pare să o aibă formația pregătită de Petre Grigoraș, care va primi replica grupării CSM Focșani, o echipă care și-a anunțat intenții de promovare la începutul acestui sezon. „Galben-verzii” sunt deciși să-și continue seria evoluțiilor pozitive, mai ales că vor putea conta din nou pe serviciile lui Andrei Cerlincă, care a fost accidentat în ultimele trei săptămâni.

Bucovina pleacă cu prima șansă în disputa cu Sporting Liești, însă rădăuțenii trebuie să se descurce fără aportul consistent al mijlocașului ofensiv Radu Ungurianu, care este suspendat în urma cartonașului roșu încasat în runda precedentă, în disputa de la Bacău, cu Aerostar.

Partida de la Fălticeni, dintre Șomuz și KSE Târgu Secuiesc, se anunță deosebit de echilibrată. Oaspeții, care nu sunt una dintre forțele Seriei I, au reușit totuși să își păstreze invincibilitatea în primele patru runde, înregistrând tot atâtea rezultate de egalitate.

 

Programul complet al etapei a V-a:

Vineri, 20 septembrie:

CSM Bacău - Oţelul Galaţi

Sâmbătă, 21 septembrie:

Ceahlăul Piatra Neamţ - Aerostar Bacău
CSM Paşcani - FC Ozana Târgu Neamţ
Universitatea Dunărea de Jos Galaţi - FC Botoşani 2
Foresta Suceava - CSM Focşani
Huşana Huşi - Ştiinţa Miroslava
Şomuz Fălticeni - KSE Târgu Secuiesc
Bucovina Rădăuţi - Sporting Lieşti

Toate partidele încep la ora 17.00:

 

Clasament Seria I

1. Aerostar Bacău                                            4          4          0          0          9-4       12       
2. Foresta Suceava                                          4          3          1          0          10-3     10       
3. Bucovina Rădăuţi                                        4          3          0          1          9-3       9         
4. Ceahlăul Piatra Neamţ                       4          3          0          1          9-4       9         
5. CSM Focşani                                              4          3          0          1          5-2       9         
6. Oţelul Galaţi                                          4          3          0          1          6-4       9         
7. KSE Târgu Secuiesc                                   4          0          4          0          1-1       4         
8. Ştiinţa Miroslava                                         4          1          1          2          8-9       4         
9. Ozana Târgu Neamţ                                    4          1          1          2          4-5       4         
10. CSM Bacău                                               4          1          1          2          1-2       4         
11. Sporting Lieşti                                           4          1          1          2          3-6       4         
12. FC Botoşani 2                                           4          1          1          2          6-10     4         
13. Şomuz Fălticeni                                         4          1          1          2          2-7       4         
14. Universitatea Dunărea de Jos Galaţi         4          0          2          2          2-5       2         
15. Huşana Huşi                                              4          0          1          3          1-5       1         
16. CSM Paşcani                                             4          0          0          4          5-11     0