În cadrul unui joc de pregătire disputat sâmbătă, la Uricani, Foresta a fost învinsă cu 2-1 de colga de serie, Știința Miroslava. Partida s-a disputat într-un sistem de 3 reprize de câte 30 de minute. „Galben-verzii” au condus cu 1-0 prin reușita lui Chika, însă trupa antrenată de Tibor Selymes a izbutit să întoarcă soarta meciului în ultima repriză, grație golurilor marcate de Abraham și Niamțu.

În primele 60 de minute, Foresta a evoluat în alcătuirea: Niga - Makongo, Cimbru, Moescu, Corniciuc, Ilie, Samson, Nițu, Nechita, Chika, Balint. În ultima parte a întâlnirii au mai jucat: Cuciureanu, Holec, Bălan, David, Ababei, Ureche, Sotornik, Raț, Nicolau, Cozma, Chirițoiu, Smocot, Constantin, Mihalciuc și Vojtech. Antrenor: Dan Florin Croitoru.

Sâmbătă, pe 26 august, cu începere de la ora 18.00, Foresta va debuta în ediția de campionat 2023-2024 a Ligii a III-a pe terenul formației vasluiene Rapid Brodoc.