Echipa locală de handbal, CSU Suceava, n-a avut nici o șansă, vineri după-amiază, în confruntarea din deplasare, cu Dinamo București, din cadrul etapei a V-a a Ligii Zimbrilor. Campioana a început meciul ca din pușcă și conducea deja cu 5-0 pe tabela de marcaj după patru minute de joc. Universitarii au părut fără soluții atât în faza de atac, cât și pe apărare, astfel că avansul formației antrenate de selecționerul României, Xavi Pascual, a crescut constant până la pauză, scorul consemnat la jumătatea disputei fiind 28-12.

Nici în mitanul secund lucrurile nu mers prea bine pentru „alb-albaștri”, care au cedat clar la final, cu 55-29.

Două victorii și trei înfrângeri au adunat suceveni în actuala ediție de campionat. În runda a VI-a, universitarii vor primi vizita celor de la HC Buzău.