Etapa a V-a a Ligii a III-a a programat duelul dintre Bucovina Rădăuți și Foresta Suceava. Partida s-a încheiat nedecis, 1-1. Gazdele au deschis scorul prin golgeterul Robert Ciobanu, în minutul 17, iar „galben-verzii” au egalat prin Marian Ilie, în minutul 73.

În urma acestui rezultat Foresta rămâne pe prima poziție în ierarhia Seriei I, în vreme ce Bucovina își păstrează locul al doilea.

Într-un alt meci al rundei, Șomuz Fălticeni a cedat categoric, cu 4-0, în fața Științei Miroslava. Cosmin Nemțanu și Denis Botezatu au marcat câte o dublă pentru trupa antrenată de fostul mare internațional Tibor Selymes.

În etapa a V-a a Seriei I s-au mai disputat partidele Aerostar Bacău – Rapid Brodoc (3-1) și CSM Vaslui – CSM Bacău (0-1). De asemenea, FC Bacău a câștigat prin neprezentare duelul cu Viitorul Darabani.

Sâmbătă, 30 septembrie, cu începere de la ora 17.00, runda a VI-a a Ligii a III-a programează întâlnirile Foresta Suceava – Știința Miroslava, CSM Bacău – Șomuz Fălticeni, Bucovina Rădăuți – FC Bacău, Rapid Brodoc – CSM Vaslui și Viitorul Darabani – Aerostar Bacău.

1.        Foresta Suceava     5         4         1         0          13-5   13

2.        Bucovina Rădăuţi   5         3         1         1          18-8   10

3.        CSM Bacău   5         3         1         1         11-6   10

4.        Ştiinţa Miroslava    5         3         0         2          11-6   9

5.        CSM Vaslui   5         2         1         2         9-9      7

6.        Aerostar Bacău       5         2         1         2          7-8     7

7.        Rapid Brodoc          5         2         0         3          9-8     6

8.        FC Bacău       5         2         0         3         8-10   6

9.        Şomuz Fălticeni      5         0         2         3          7-14   2

10.      Viitorul Darabani   5         0         1         4          3-22   1