Doar 2 din 100 de suceveni testați pentru SARS-CoV-2 au avut rezultat pozitiv la testare, în ultimele zile. Din 19 aprilie, indicele de pozitivare a scăzut de la 9% la 2%, cu un 3% în data de 21 aprilie. Conform datelor furnizate vineri de Prefectura Suceava, situația este bună atât la nivelul județului, unde incidența cazurilor pozitive a scăzut la 0,55 la mie, cât și în municipiul Suceava, unde a scăzut la 1,02 la mie. Vineri, în municipiul Suceava au fost 7 cazuri nou confirmate. De asemenea, vineri în județul Suceava nu mai era nici o localitate în scenariul roșu, cu incidență de peste 3 la mie. Opt din cele 114 localități sunt în zona galbenă – Coșna, Crucea, Dorna Arini, Iacobeni, Poiana Stampei, Solca, Șaru Dornei și Vatra Dornei, cu incidență între 1,5 și 3 la mie, în rest tot județul este în zona verde.
Rata de infectare în municipiul Suceava a scăzut la 1,02 la mie, în județ nu mai este nici o localitate în roșu
![Situatia in municipiul Suceava in ultimele 7 zile](https://media.monitorulsv.ro/poze/2021/04/23/663003mare.jpg)
Situatia in municipiul Suceava in ultimele 7 zile
![Evolutia indicelui de pozitivare in judet](https://media.monitorulsv.ro/poze/2021/04/23/663005mare.jpg)
Evolutia indicelui de pozitivare in judet
![Nici o localitate din judet nu mai este in zona rosie](https://media.monitorulsv.ro/poze/2021/04/23/663007mare.jpg)
Nici o localitate din judet nu mai este in zona rosie
Comentarii