Formația de Liga a III-a FC Botoșani a disputat joi un meci amical în compania echipei de primul eșalon FC Botoșani. Partida disputată pe Municipalul botoșănean s-a încheiat cu scorul de 4-1 în favoarea grupării pregătite de Bogdan Andone. Cei care au deschis scorul au fost însă fălticenenii, prin Ionuț Plămadă, în minutul 28. Gazdele au restabilit egalitatea până la pauză și s-au desprins decisiv în mitanul secund.

Șomuz a început amicalul cu FC Botoșani în următoarea alcătuire: Borz – Lăcustă, Asibey, Nwodu, Nițu – Pîntea, Oblesniuc, Țicu, Julei, Savin – I. Plămadă. Rezerve: Iederan, David, Sandu, Nistor, Amihăesei, Buceac, Pașcu, Costiniuc.

Echipa antrenată de către Daniel Stoica va sta în etapa a etapa a III-a a play-out-ului Seriei I, în vreme ce FC Botoșani are meci greu de campionat, pe teren propriu cu FCU 1948 Craiova, duminică, cu începere de la ora 13.30.